Svensk Dysmeliförening
- grundad 1977
 
 
Verksamheten > Familjeverksamheten > Vinterläger > Vinterlägret 2003 granskad/uppdaterad 2008-09-21
Vinterlägret i Klackberg 2005 - en artikel ur Dysmelibladet 1/2005

Slädåkning efter hästen Lukas, slalomtävling, & den numera klassiska musik-quizen. Vad kan man mer begära av ...

Torsdag 10/3 14.00
Äntligen börjar lägret! Vi checkar in, fikar, går tipspromenad, hälsar på alla gamla vänner och myser.

Efter middagen när mörkret fallit är det samling på fotbollsplanen. Den är upplyst med facklor och det bjuds på varm saft OCH det börjar duggregna! Lägergeneralen Micke hälsar alla välkomna och presenterar de nya familjerna. Ett pampigt fyrverkeri avslutade det hela.

För ungdomar och barn avslutades kvällen med film- och popcorn. De vuxna samlades i Malmen för att få information om vad som kommer att hända på lägret.

Fredag 11/3
Det SNÖAR! Precis som Stig ville ha det, för idag är det föreläsningar på förmiddagen.

Kari Ylimäinen, psykolog, börjar prata om friskfaktorer vid dysmeli, han avlöstes av Liselotte Hermansson från dysmeli- och armprotesenheten i Örebro (där också Kari är verksam) som berättade om sin doktors-avhandling om dysmeli.

Efter paus med fika och frukt berättade Margareta Skoog från Astrid Lindgrens Barnsjukhus (sjukgymnast) och Christina Ragnö, arbetsterapeut på Röda Korsets Sjukhus om vad som sker i Dysmeliteamet i Stockholm.

Efter lunchen bjöds utflykt till Kaplansgården, en hästgård där vi fick rida och åka släde efter Lukas, grilla korv och fika. Snön mer eller mindre vräkte ner och det blev en mysig och mycket uppskattad utflykt.

Väl tillbaka på Klackbergsgården var det dags för pizzeria besök för ungdomarna. En del svettades nere i Idrottshallen som var öppen på eftermiddagen.

18:e omgången av musiktävlingen avgjordes uppe i Malmgården. Rolf och Catarina höll i den enligt tradition. Kvällens vinnare blev familjerna Carlberg, Isacsson, Ledin och Tingsdal. Kvällen avrundades med en ungdomspanel där Christoffer, Henrik, Ida och Alexandra svarade mer än gärna på de vuxnas frågor om allt mellan himmel och jord.

Lördag 12/3
Efter frukost var det fria aktiviteter och slalombacken var öppen hela dagen. En del var och tränade, andra vandrade till Elsa Anderssons
café och åt bakelse.

Maria Gardsäter hade workshop med ungdomarna som handlade om hur man kan göra lokala ungdomsträffar.

Slalomtävlingen blev lite dämpad eftersom Marika hade oturen att falla illa och bryta benet. Tio stycken tappra genomförde i alla fall tävlingen, fast snön yrde och stämningen var lite låg. Vinnande dysmelist blev Johan Johansson som får putsa ett år på vandringspokalen igen. I barnklassen vann Mathias Thiger, i ungdomsklassen Johan Johansson och i vuxenklassen segrade Jerker Andersson.

Lördag förmiddag var det dags för Vikigingablot men tyvärr var Lena, som skulle hålla i det, sjuk . Däremot så hoppade vår värd Hasse glatt in och berättade om Vikingsalen, vikingablot och alla fantastiska saker som finns i salen.

Kvällen bjöd på sedvanlig fest i idrottshallen, där clownen Sam hälsade barnen välkomna. Middagen intogs, något snålt tilltaget tyckte en del, men förhoppningsvis räckte det till alla. Därefter hade clownen Sam sin föreställning till barnens (och de vuxnas) stora förtjusning. Musik-mässigt fick vi en gedigen under-hållning av våra egna dysmelister. Daniella sjöng fantastiskt vackert och Christopher och Henrik underhöll med sång och gitarr under kvällens lopp. Vilka talanger vi har!!



Så var det prisutdelning till alla slalomåkarna och tipspromenad-vinnarna Matilda K, Jakob P och Lina W. Stjärnlotteriets vinster delades ut och sedan fortsatte kvällen med mer livemusik och enormt trevligt umgänge.

Söndag 13/3
Strålande solsken möter oss till frukost. Efter det är det regionmöte då vi sprider ut oss i Klackbergs alla tänkbara skrymslen och vrår. Packning, lunch och avsked är vad som återstår. MEN vi laddar för nästa läger igen!

<-- föregående sida


© Copyright Svensk Dysmeliförening 2002-2005